Леся Українка "Давня казка". Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Проблеми і моти
ЛЕСЯ УКРАЇНКА «ДАВНЯ КАЗКА». ІДЕЯ ВІЛЬНОЇ ТВОРЧОСТІ, ВІЛЬНОЛЮБСТВА ЛЮДИНИ. ПРОБЛЕМИ І МОТИВИ ТВОРУ
Мета уроку:
Навчальна:
вчити сприймати художній твір у єдності змісту й форми;
з’ясувати основні мотиви твору;
розкрити авторське бачення ролі митця в суспільстві, служіння музі й народові;
розкрити високі моральні риси народного співця.
Розвивальна:
розвивати навички роботи з літературним твором;
удосконалювати навички роботи в групі;
розвивати пам’ять, увагу, зв’язне мовлення;
раціонально використовувати навчальний час;
Виховна:
виховувати в учнів високі моральні якості: гуманізм, щирість, ненависть до зла, несправедливості.
Тип уроку: комбінований.
Форми та методи проведення уроку: індивідуальна, парна, групова, колективна робота; розповідь учителя, проблемні запитання, бесіда, «Дешифрувальник», літературний диктант «Чи уважний ти читач?», робота з текстом, сенкан, «Асоціативний кущ», «Реконструювання», «Діаграма Венна», метод «Дослідження», «Незакінчене речення», завдання на встановлення відповідності, інтерактивна вправа «Мікрофон».
Обладнання: портрет Лесі Українки, презентація.
Технічні засоби навчання: комп’ютер, мультимедійний проектор.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вступне слово вчителя.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
СЛАЙД 2
Вправа «Дешифрувальник» (математична компетентність)
(Учням пропонуються дві комбінації цифр, у кожній з яких зашифровано по два слова. Ключ: 1) Леся Українка; 2) «Давня казка»)
СЛАЙД 3
Слово вчителя.
Свою поему Леся Українка написала в 1893 р. На той час вона вже була зрілим поетом. Саме з листування між Лесею та її братом Михайлом ми дізналися про те, що поетеса читала вже завершену поему на засіданні гуртка «Плеяда» з певним тріумфом.
Що ж було передумовою до написання цього твору? У той час у колах української інтелігенції точилися суперечки стосовно функції мистецтва. Одні письменники (Іван Франко, Тарас Шевченко) захищали інтереси простої людини. Але були й письменники реакційного напрямку, які стверджували, що мистецтво повинно існувати лише для розваги, що історію вершать царі, королі, володарі простого народу, що гнобительський лад – непорушний, вічний.
Леся Українка, як справжній митець, не могла лишитися осторонь цієї дискусії. Вона також замислювалася над проблемою ролі поета й поезії в суспільстві. Так народився образ борця, обдарованого поетичним, мистецьким хистом. Він втілює в собі те краще, що відзначило передових людей того часу.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Отже, темою нашого уроку є …
СЛАЙД 4
Леся Українка «Давня казка».
Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Проблеми і мотиви твору
А епіграфом до нашого сьогоднішнього уроку є слова самої Лесі Українки, які не тільки розкривають її особистісні якості, а й є своєрідним творчим кредо поета-патріота, поета-громадянина.
Довго щирими словами До людей промовлятиму я…
Леся Українка
Тож перейдімо до роботи над поемою, щоб зрозуміти, що ж своїми «щирими словами» хотіла донести до нас Леся Українка.
IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
СЛАЙД 5-6
Літературний диктант «Чи уважний ти читач?»
1.Хто є головним героєм поеми «Давня казка»? (Поет.)
2. З якими птахами порівнює свої рими поет? (Із соколятами.)
3. У чому полягає щастя творця? (У тому, що він вільний.)
4. А що таке щастя в розумінні лицаря? (Наземне справжнє графство, гарний замок.)
5. Який гість завітав до поета літньої ночі? (Лицар Бертольдо.)
6. Як звали наречену графа? (Ізідора.)
7. Яке лихо «несподівано настало»? («Забажалось королеві звоювать чужеє царство».)
8. Як на початку свого правління граф ставився до підданих? (Був справедливим та лагідним.)
9. Хто постає проти панського свавілля? (Народні співці)
10. Ким пропонує стати поетові пан? (Придворним співцем.)
11. Яка доля очікувала на поета після відмови співпрацювати з паном? (Довіку жив у темниці.)
12. До чого призвело повстання молодих нащадків поета? (Бертольдо було вбито, сподівалися, що неволі вже не буде.)
Взаємоперевірка (робота в парах). СЛАЙД 7
2. Дослідницьке завдання (Уміння вчитися впродовж життя, математична компетентність). СЛАЙД 8
(На основі дидактичного матеріалу довести жанрову приналежність твору до ліро-епічної поеми-казки. Відповідь обґрунтовувати, посилаючись на зміст твору.)
Епічні ознаки:
Сюжет (Розповідь про талановитого поета, який дуже любив народ і складав для нього пісні, а також про чванливого неробу лицаря Бертольдо, який глузував із поета і жорстоко ставився до людей.)
Зображення важливих суспільних, історичних подій (Розповідь про військові походи з метою завоювання чужих земель, повстання простого народу проти гнобителів.)
Позасюжетні елементи: портрети, пейзажі (На обличчі у поета Не цвіла урода гожа,/ Хоч не був він теж поганий, —/ От собі — людина божа!)
Ліричні ознаки:
Віршована мова (Та чого там, люди добрі, За новинками впадати? Може, часом не завадить І давніше пригадати.)
Ліричні відступи (Так одного разу ранком Наш поет лежав у гаю, Чи він слухав шум діброви, Чи пісні складав – не знаю!)
Глибоке розкриття характерів персонажів (Спалахнув від гніву лицар, Був він гордий та завзятий, Але ж тільки на упертість Та на гордощі багатий).
Ознаки казки:
Традиційний початок/ кінець (Тож, коли хто з вас цікавий, Сядь і слухай давню казку, А мені, коли не лаврів, То хоч бубликів дай в’язку).
Трикратні повтори (Тричі поет зустрічався з Бертольдо, тричі поет обіцяв винагородити поета, троє лицарів – Бертольдо, Карлос, Гвідо, три дороги розійшлися, коли Бертольдо їхав на війну.)
Невизначеність часу і місця дії (Десь, колись, в якійсь країні, Де захочете, там буде
ІV. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
Проблемне запитання.
- Як ви думаєте, які образи допоможуть нам зрозуміти авторське бачення ролі митця в суспільстві? (Поета і Бертольдо)
Робота з текстом
- Звернімося до тексту й пригадаймо, де і за яких обставин сталася перша зустріч наших героїв.
- Якими постають перед нами герої? (Лицар – самовпевнений, зарозумілий, пихатий, зухвалий, гордовитий; поет – сміливий, безстрашний, гордий.)
- Знайдіть і зачитайте уривок, який показує, що найбільше цінують у житті наші герої.
(Акцентуємо увагу на тому, що найбільшою життєвою цінністю для поета є воля.)
- Знайдіть і зачитайте останню строфу І частини. Які слова в цій строфі найважливіші? Про що вони нам говорять? Як ви їх розумієте? Поясніть своїми словами.
Довго й лицар слухав пісню,
Далі мовив на відході:
«Що за дивна сила слова!
Ворожбит якийсь, та й годі!»
ОТЖЕ, ПЕРШИЙ МОТИВ (запис у зошити) - Мотив великої сили художнього слова
За яких обставин наші герої побачилися вдруге?
Як поет відгукнувся на проблему лицаря?
Як вплинула пісня на подальші стосунки Бертольдо та Ізідори?
Який мотив звучить у цій частині твору? Яку силу має слово, пісня?
ОТЖЕ, ДРУГИЙ МОТИВ (запис у зошити) - Роль пісні в житті кожної окремої людини.
Яке лихо спіткало Бертольдо під час військового походу? Хто і як урятував Бертольдо з військом? (Співці заспівали пісню поета, запалили бойовий дух серед воїнів і перемогли в бою.)
Яку ще силу має художнє слово? На кого воно може вплинути?
Коментар учителя: отже, вже втретє Леся Українка підкреслює роль художнього слова, яке лунає з уст поета, небайдужого до долі народу.
ТРЕТІЙ МОТИВ – Здатність пісні підняти бойовий дух війська, спонукати до активних дій. Пісня - потужний інструмент впливу на свідомість народних мас.
Як після війни повів себе Бертольдо у своїй країні?
Зачитайте уривок із тексту, який показує життя в країні, якою керує Бертольдо. (Від слів «Трудно навіть розказати…» до слів «Все така неволя буде».)
Як на все це реагував поет? (Від слів «Ось одного разу чує…» до слів «У піснях своїх торочать».)
З якою пропозицією звернувся Бертольдо до поета?
Що відповів поет? (Від слів «Золотих не хочу лаврів» до слів «Зброї чесної зложити!»)
СЛАЙД 9
Незакінчене речення (спілкування державною мовою, соціальна та громадянська компетентність)
СДАЙД 10
Яким постає перед нами поет у цих рядках? Пропоную вам почати свою відповідь так:
Справжній поет – це людина… (… яка завжди залишається вірною своєму народові, своєю творчістю здатна підняти народ для боротьби з гнобителями і поневолювачами тощо)
Творче завдання
СЛАЙД 11
І група: скласти асоціативне гроно до образу поета.
ІІ група: скласти сенкан до образу Бертольдо.
ІІІ група: скласти діаграму Венна за образами поета і Бертольдо.
(Критерії для порівняння: 1) життєві цінності; 2) уявлення про щастя; 3) ставлення до народу.)
Слово вчителя
Наш аналіз був би неповний, якби ми не визначили тему, ідею та основну думку твору. Коли я переглядала презентацію перед початком уроку, то з’ясувалося, що на слайді, де це все було прописане, вірус видалив частину тексту. Допоможіть мені, будь ласка, його відновити.
Реконструювання (уміння вчитися впродовж життя)
СЛАЙД 12-13
І група:
Отже, якою є тема твору? (слайд)
(Зображення боротьби простого народу проти поневолювачів та ролі і місця поета у визволенні народу від гніту.)
(Зображення боротьби _____________ проти _____________ та ролі і місця ____________ у визволенні ____________ від гніту.)
ІІ група:
Яка ж ідея твору? (Слайд)
(Уславлення поета, який захищає інтереси народу, і засудження жорстокості, жаги до збагачення.)
(Уславлення ____________, який захищає інтереси ____________, і засудження (чого?) __________________, ____________________ .)
ІІІ група:
Яка основна думка твору?
(У пошані народній завжди залишаються ті, хто захищав, відстоював інтереси простого люду, жертвуючи своїм життям.)
(У пошані народній завжди залишаються ті, хто ______________, відстоював інтереси ___________________________, жертвуючи ________________.)
Завдання на встановлення відповідності
СЛАЙД 14
Знайти пари: художній засіб – приклад до нього
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Метод «Мікрофон» (Соціальна та громадянська компетентність)
Слово вчителя
Важливою особливістю кожної народної казки є протистояння добра і зла з обов’язковою перемогою добра. Але перед нами твір не фольклорний, а літературний, а тому і сюжет тут складніший. У кінці поеми народ убиває пана, який уособлював зло. І це ніби добре. Але помирає і поет, який уособлює добро. Після кожного з героїв залишаються нащадки, які будуть продовжувати їхню справу. То який усе-таки, на вашу думку, кінець твору – щасливий чи нещасливий?
Тож повернімося до епіграфу нашого сьогоднішнього уроку. Від імені кого із героїв поеми до нас промовляє Леся Українка?
Яким же вона бачить справжнього поета? Яке його призначення? (Спілкування державною мовою)
(Сильний духом, сміливий, безстрашний, послідовний у своїх переконаннях, вірний ідеї служіння народу. Найбільше багатство для нього – воля, а найбільше благо – щасливе життя народу.)
VI. ОЦІНЮВАННЯ.
VІI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: написати невеличкий твір-роздум на тему «Справжній поет має служити народу, а не владі».
Використані джерела:
О. М. Авраменко. Українська література: підручник для 8 кл. загальноосвітніх навчальних закладів.– К.: Грамота, 2016. – 256 с.: іл.
Чупринін О.О. Усі уроки української літератури. 8 клас. І семестр. Нова програма. – Х.: Вид.група «Основа», 2016. – 303 с.
Галета Лариса Миколаївна. Леся Українка «Давня казка». Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Проблеми й мотиви твору (конспект уроку).
Пакета Світлана Анатоліївна. Леся Українка. «Давня казка». Проблеми і мотиви: роль митця в суспільстві та суть людського щастя (конспект уроку).